Orienteering Association of Nova Scotia

Park Trail

Bluenose Classic MIDDLE distance Results ( Posted Mon October 16 )

Results – Bluenose Classic - Middle Distance 2017-10-14

M10 (3 / 3) Time Behind
1. Sajal Arayl 20:48
2. Finlay Secord 20:58 +0:10
3. Desmond Secord 29:31 +8:43

W10 (2 / 2) Time Behind
1. Evie Hall 16:59
2. Chelsea James 27:06 +10:07

Cadet 1 (23 / 24) Time Behind
1. Nahum Ronaghan Army 12:26
2. Nathan Gray Air 14:29 +2:03
3. Luke Slipp Army 15:45 +3:19
4. Steven Lake Sea 18:57 +6:31
5. Annie Ruan, Kira Brassard, and Stella Murphy Sea 19:05 +6:39
6. Brody MacLennan Army 19:17 +6:51
7. Riley Arsenault Army 20:24 +7:58
8. Josh Adam Air 22:02 +9:36
9. Fynn Robson Army 23:02 +10:36
10. Stephen Burnett Army 23:25 +10:59
11. Phillipe Graham-Laru Army 23:55 +11:29
12. Kayln Ingram-Phillips Army 24:35 +12:09
13. Jonah McCarthy Army 25:34 +13:08
14. Brooke Stubbert Army 27:24 +14:58
15. Rebecca Masuda Army 27:53 +15:27
16. Oliver Horne Army 29:14 +16:48
17. Madeline Melanson Army 29:22 +16:56
18. Brendan Tanner Army 29:49 +17:23
19. Liam Hardiman Army 30:37 +18:11
20. Aimee Graven Army 31:40 +19:14
21. Marsha Hayward-Hopkins Army 34:27 +22:01
22. Ethan Dauphinee Air 57:38 +45:12
Nicholas LaPierre Army MP

Open 2 (1 / 1) Time Behind
1. Sue, James, and Milo Hall 18:48

Cadet 2 (17 / 17) Time Behind
1. Keegan Smith Army 22:37
2. Dylan Logan Army 25:27 +2:50
3. Kaiden Crowell Air 26:37 +4:00
4. Liam Verge Army 27:29 +4:52
5. Sara Greenough Army 31:29 +8:52
6. Ethan Urquhart Army 32:23 +9:46
7. Alberto Collasius Army 40:31 +17:54
8. Connor Saulnier Army 44:26 +21:49
9. Matthew Hogg Army 45:30 +22:53
10. Louisa Horne Army 46:30 +23:53
11. Shila MacDonald Army 50:20 +27:43
12. Lennon MacIver Air 57:43 +35:06
13. Jack Johnson Air 1:01:44 +39:07
14. Samantha King Army 1:10:32 +47:55
15. Sean Kollmann Army 1:12:38 +50:01
Joseph Rezendes Air MP
Michael Halverson Air MP

W 13-14 (1 / 1) Time Behind
1. Lily Hall 49:58

Open 3 (2 / 2) Time Behind
1. Frederic Unger 37:21
2. Daniel Koek 58:24 +21:03

Cadet 3 (5 / 5) Time Behind
1. Rebecca Clarke Army 57:24
2. Alexander Conrad Army 59:25 +2:01
3. Evan Bond Air 1:07:00 +9:36
4. Connor Mingo Army 1:12:58 +15:34
George LeBlanc Air MP

Open 4 (2 / 2) Time Behind
1. Jocelyn & Kenneth Cox, Greg, Xavier, & Montgomery Morris, Danielle & Zoey Wood 1:46:01
Brian Toomey MP

M/W 80 (1 / 1) Time Behind
1. Jim Hoyle 54:03

W45 (2 / 2) Time Behind
1. Kara Turner 48:34
2. Lori Heron 48:59 +0:25

M45 (4 / 4) Time Behind
1. Tony Wheeler 29:53
2. Edward James 38:12 +8:19
3. Steve Heron 52:06 +22:13
4. Glen MacDuff 54:11 +24:18

M55 (2 / 2) Time Behind
1. David Ross 34:47
2. Harold McQuade 58:02 +23:15

Open 7 (1 / 1) Time Behind
1. Rachel Heron and Myrna Van Golen 47:41

W21E (1 / 1) Time Behind
1. Meghan Woszczynski 47:10

W35 (4 / 4) Time Behind
1. Cheryl Smith 36:58
2. Emily Secord 43:14 +6:16
3. Lisa MacLean 1:11:55 +34:57
4. Heather Walker 1:22:17 +45:19

M21E (3 / 3) Time Behind
1. Matt Hall 41:05
2. Bruce Stewart 1:14:53 +33:48
3. Paul Stewart 1:52:38 +71:33

M35 (2 / 2) Time Behind
1. Brad Toms 38:48
2. Dan Tully 1:16:14 +37:26


© 2005 - 2017 Orienteering Association of Nova Scotia